DNY AI v Pardubicích

Umělá inteligence v našem světě

Říjen bude opět patřit umělé inteligenci. Tentokrát po celém Česku! Třetí ročník festivalu Dny AI představí umělou inteligenci v našem světě.

Ve SFÉŔE jsme se stali také průkopníky v inovativním vzdělávání, které využívá nejmodernější technologie umělé inteligence. Založili jsme AI EduLab @ Sféra ve spolupráci s nejlepšími odborníky v oblasti AI.

Připojte se ke Dnům AI v Pardubicích, které jsou součástí celonárodní iniciativy spojující všechny kraje ČR pod záštitou prg.ai a které chystáme ve spolupráci s Parádním krajem. Ústřední linkou Dnů AI je představení umělé inteligence v návaznosti na aktuální dění a vývoj této technologie. Významná část programu se věnuje praxi a konkrétním příkladům využití AI, a to napříč obory lidské činnosti a v různých kontextech. 

Nahlédněte do světa umělé inteligence v širokém mezioborovém kontextu – od školství a kreativních odvětví až po vědu a technologie. Čekají vás interaktivní workshopy, instalace, diskuze a praktické ukázky, které vás seznámí s aktuálními možnostmi a výzvami AI. Přijďte se inspirovat a objevovat, jak umělá inteligence mění svět kolem nás! 

Akce se koná v pondělí 14. října 2024 po celý den v budově Vzdělávacího centra SFÉRA a GAMPA - Galerie města Pardubic v areálu Automatických mlýnů. Hlavním partnerem akce je Parádní kraj

Pojďte s námi společně přemýšlet o smysluplném využití umělé inteligence ve vzdělávání, tématech budoucnosti i etické stránce AI. 

Níže je podrobný program a možnost rezervace.

Rezervace

Konference Kreativní potenciál AI ve výuce na ZŠ

Program

  • AI4EDU Diskuze 

Bitva názorů: Učitelé vs. Žáci — Jak AI mění školství? 

13.00—15.00 GAMPA — Galerie města Pardubic

Zveme vás na jedinečný a zábavný event, kde se utkají dvě strany vzdělávacího světa – učitelé a žáci! Cílem této diskuze je prozkoumat různé pohledy na využití umělé inteligence (AI) ve školství. Jak AI ovlivňuje způsob učení, vyučování a komunikaci ve třídách? Kde se názory obou stran shodují a kde se naopak rozcházejí? Zábavně a interaktivně budeme diskutovat o budoucnosti školství v éře umělé inteligence. Připojte se k nám na tuto napínavou výměnu názorů a podívejte se, jak AI mění pohledy na výuku, a pomozte nám vytvořit lepší vzdělávací budoucnost pro všechny! 

  • AI4EDU Workshopy (ve spolupráci s AI Dětem a Národním pedagogickým institutem) 

AI v laboratoři aneb jak oživit přírodní vědy   

10.30—12.00 & 15.00—16.30, Vzdělávací centrum SFÉRA

Vyzkoušejte interaktivní workshop zaměřený na začlenění umělé inteligence do přírodovědných předmětů, kde si sami na vlastní kůži zkusíte různé metodiky AI Kurikula z pohledu vašich žáků. Zároveň si osvojíte konkrétní aktivity, které lze okamžitě aplikovat ve výuce. Naše metodiky jsou navrženy tak, aby byly snadno použitelné pro každého učitele, i bez předchozích znalostí AI. Workshop zakončíme prostorem pro otázky a společnou diskuzi, během níž prozkoumáme možnosti, jak umělou inteligenci co nejefektivněji využít v přírodovědné výuce. 

Martin Mareš 

Martin se specializuje na oblast školství. Má pracovní zkušenosti jako učitel informatiky na základní škole, IT administrátor a ICT koordinátor. Současně se věnuje službám v oblasti vzdělávání, ICT a multimédií, působí jako lektor vzdělávacích programů a digitálních dovedností. V Kraji Vysočina poskytuje podporu a pomoc školám a školským zařízením jako krajský ICT metodik a jako člen krajského kabinetu Informatika a ICT v organizaci zřízené Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. 

Jak využít AI pro zábavnější výuku informatiky     

10.30—12.00 & 15.00—16.30, Vzdělávací centrum SFÉRA

Interaktivní workshop, který vám ukáže, jak začlenit umělou inteligenci do výuky informatiky na 1. a 2. stupni ZŠ. V praktické části si sami vyzkoušíte několik metodik z pohledu žáků těchto stupňů. Zaměříme se na konkrétní aktivity, které můžete ihned použít ve své třídě. Workshop je navržen tak, aby vám poskytl praktické nástroje, které snadno zařadíte do svých hodin. Nemusíte být odborníky na umělou inteligenci – naše metodiky jsou vytvořeny tak, aby je mohl využít každý učitel s minimální přípravou. Na závěr workshopu bude prostor pro vaše dotazy a diskuzi, během které se společně zamyslíme nad tím, jak nejlépe využít AI ve vzdělávání. 

Ondřej Tyle 

Ondra je vystudovaný inženýr kybernetiky a robotiky. Přes 6 let se aktivně věnuje lektorování a výuce dětí. Lektoruje převážně programování v Pythonu a Scratchi a také Minecraft Education Edition. Dále se víc jak 5 let věnuje rozvoji digitálních a finančních znalostí u seniorů ve vlastní neziskové organizaci Digitální Vnuk. O umělou inteligenci ze zajímá dlouhodobě, aktivně ji používá jak v osobním, tak v pracovním životě. Rád zkouší a hledá nové využití a způsoby, jak ji zakomponovat do každodenního života. 

  • AI4ART 

12.00—19.00, GAMPA — Galerie města Pardubic

Zapojte se do interaktivní instalace, kde vaše kresby okamžitě ožívají jako jedinečné digitální obrazy na projekci. Stačí se dotknout tabletu a sledovat, jak umělá inteligence během pár vteřin promění váš vstup ve vizuálně poutavé dílo. Klíčovou roli v tomto procesu hraje právě lidská kreativita – AI model se inspiruje vašimi nápady a bez vašeho vstupu by obraz nikdy nevznikl. Projekt vzniká pod záštitou AI EduLab SFÉRY, která zkoumá nové možnosti spolupráce mezi člověkem a umělou inteligencí. 

Bio umělce: Artem Tokarevskikh 

Artem Tokarevskikh je absolventem ČVUT v Praze, kde se specializoval na znalostní inženýrství. Poslední dva roky se věnuje zkoumání kreativního potenciálu umělé inteligence v oblastech, jako je animace, tvorba grafických prvků a reklama. Jeho vizí je posouvat hranice toho, jak AI interpretuje lidský vstup, a otevírat nové možnosti interaktivního média. Artem se zaměřuje na propojení různých signálů a dat pro tvorbu generativních vizuálů, které redefinují tradiční přístupy ke storytellingu a designu. 

  • AI4ALL 

Mezigenerační workshop: Co všechno (ne)umí umělá inteligence 

17.00—19.00, Vzdělávací centrum SFÉRA, sál Science on a Sphere 

Během tohoto workshopu se dozvíme, jak AI funguje, jaké jsou její aktuální možnosti a omezení. Praktickými demonstracemi a cvičeními budeme moci společně experimentovat s AI aplikacemi a zjistíme, kde AI exceluje a kde má své limity. Zaměříme se také na rozvoj kritického myšlení – naučíme se, jak rozpoznávat podvody a dezinformace, jak se chránit před manipulací a lépe porozumět rizikům spojeným s moderními technologiemi. Workshop je určen pro dvojice rodič-dítě, kteří společně prozkoumají svět umělé inteligence z praktického hlediska. Tento formát umožňuje rodičům a dětem objevovat nové technologie bok po boku, posilovat vzájemné porozumění a sdílet nové zážitky v bezpečném prostředí.  

Klára Karimaghai — Garantka IT/VR 

Klára Karimaghai působí ve Sféře jako garantka programů zaměřených na moderní technologie. Ve Sféře vede mezigenerační workshopy kyberbezpečnosti, přednášky o vědomé správě digitální stopy a o online etice a právech. S nadšením učí účastníky pronikat do tajů virtuální reality, kde společně vytvářejí zábavné a poučné scény. Klára se také věnuje výzkumu umělé inteligence v AI EduLab @ Sféra, kde zkoumá možnosti začlenění AI do vzdělávání. 

Rezervace

AI konference