Kreativní učení
Sféra získala podporu z Ministerstva kultury ČR, Národního plánu obnovy, na projekt "Sféra učí kreativně". Cílem projektu je vytvoření 2 unikátních vzdělávacích programů na principu kreativního učení pro polytechnické obory se zapojením aktérů z kreativního sektoru a vzdělávání lektorů v oblasti kreativního učení.
Společně jsme 15.11.2023 realizovali seminář k principům kreativního učení, který vedly Katarína Kalivodová a Zuzana Demlová ze Společnosti pro kreativitu ve vzdělávání (SPVK).
SPVK podporuje koncepční rozvoj kreativního učení. Je iniciátorem platformy uMĚNÍM sdružující umělecké organizace působící ve vzdělávání a jsme odborným partnerem Nadačního fondu Eduzměna. Více než pět let realizuje program Kreativní partnerství, který vyvinula britská organizace Creativity, Culture and Education a úspěšně probíhá v mnoha zemích po celém světě a díky nám i v České republice.
Během workshopu ve Sféře jsme pojmenovávali principy kreativity, rozvíjeli kreativní návyky mysli a testovali vysoce funkční prostředí pro učení.
Mezi otázkami, které jsme si kladli i zodpovídali, zaznělo:
- Co jsou zásadní přínosy rozvoje kreativity a kreativního myšlení u žáků a učitelů?
- Čím kreativita a kreativní myšlení obecně obohacují vzdělávací proces?
- Jaký je rozdíl mezi uměním a kreativitou, uměleckým myšlením a kreativním myšlením a jakou roli má umění pro rozvoj kreativity?
Ve Sféře připravujeme dva unikátní programy na principu kreativního učení pro polytechnické obory se zapojením aktérů z kreativního sektoru. První má název „Je citron kyselý?“ , který se kreativně v rámci vytváření obsahu přejmenoval na „Chemie ve službách Holmese“ a propojuje scénické umění a chemii. Druhý, Dinosaurus, propojuje biologii, grafiku a rukodělnou činnost v textilní dílně.